Loading

Facebook Youtube

Životné prostredie – kanalizáciaŽivotné prostredie – kanalizácia     Dôležitou súčasťou kvality životného prostredia okrem čistoty ovzdušia je aj čistota vôd. A to je nielen dostatok kvalitnej pitnej vody ale aj odkanalizované územie. Kanalizačnú sieť nemáme doteraz dobudovanú, čo je pre Trenčín ako krajské mesto nie dobrá vizitka. Už nás predbehli okolité obce. V máji 2013 bol v Trenčíne odštartovaný projekt nazvaný „ekologickým megaprojektom“, v objeme 80. mil €. 80% bolo z prostriedkov EÚ. Prostriedky boli v priebehu troch rokov preinvestované na výstavbu a rekonštrukciu čističiek odpadových vôd, vybudovalo sa 50 kilometrov kanalizácie a 26 kilometrov vodovodov, v rámci okresov Trenčín a Nové Mesto. Časový horizont do roku 2016.

     Projekt jeden z najväčších realizovaných projektov na Slovensku a v histórii Trenčianskych vodární a kanalizácií. Je dobré, že sa vo veľkom budovala kanalizácia v Omšení, Zamarovciach, Opatovciach, Veľkých Bierovciach, Chocholnej-Velčiciach, Trenčianskych Stankovciach, Ivanovciach, Melčiciach-Lieskovom, Adamovských Kochanovciach. Čistička odpadových vôd v Trenčianskej Teplej. To bolo v okrese Trenčín. V okrese Nové Mesto nad Váhom sa budovalo v Podolí, Očkove, Pobedime.

     Len tak na okraj síce sa u nás v Trenčíne zrekonštruovala ľavobrežná čistička odpadových vôd, ale stále nie je dobudovaná kanalizácia v mestských častiach nášho mesta .Mala byť hotová kanalizačná sieť v Opatovej a na Zámostí.

     Kanalizácia Kubra a Kubrica – to je jeden nekonečný príbeh. V Kubrej sa s jej stavbou začalo ešte v roku 2000. Prepojenie Kubrej s Opatovou v roku 2005. Do roku 2018 nie je ukončená kanalizácia  v Kubrej – horná časť. A mestská časť Kubrica zostala ako chudobný príbuzný. Keď sa vyvíjal tlak na okolité obce, aby sa zlúčili s mestom Trenčín, to bolo sľubov. A práve jedným z nich bolo – budete mať kanalizáciu. Už je to takmer 40 rokov, od pripojenia Kubrice k mestu a kanalizácia je pre jej občanov stále v nedohľadne .Najskôr to bol argument o vysokých nákladoch na prepojenie s Kubrou, vraj sa musí vybudovať v Kubrici čistička. Potom sa zmenili normy čistička k pomeru obyvateľov na ňu napojených. Nešlo to. Teraz sú normy zase priaznivé a bolo by ju možné vybudovať len zase nie je predmetom záujmu pre mesto a TVK .Koľko času musí ešte uplynúť?

     Smutné je len to, že predsedom predstavenstva spoločnosti TVK je od roku 2011 primátor mesta Rybníček, kde zastupuje aj záujmy všetkých obyvateľov nášho mesta teda aj okrajových mestských častí, ale do roku 2018 bez zjavných výsledkov v ich prospech.

 

Kvalita životného prostredia rovná sa kvalita života občanov mesta. Je najvyšší čas toto zmeniť, aby si naši občania mohli povedať :Doma dobre-v Trenčíne dobre.


NOVINKY

Úprava "malých konkurzov"

Úprava "malých konkurzov"

19.01.2021

dôležité

    Pandémia korona vírusu prináša  nielen zdravotné problémy občanom, pričom sprievodným javom sú aj ekonomické problémy podnikateľov. V roku 2020 problémy iba začali, ale ...

čítaj ďalej


Zamyslenie...

Zamyslenie...

09.11.2020

Riešime koronu a politiku okolo nej. Mame rozdieľnosť názorov a pomaly sa dostávame do situácie, že nám nevadí keď nás riadi jedna autorita. Vadí nám iný názor bez rozdielu, či reprezentuje väčšinu alebo menšinu. Sme už iba krôčik smerom k jednotnej moci. To tu už bolo, tí ...

čítaj ďalej


Ďakujeme za váš hlas!

Ďakujeme za váš hlas!

01.03.2020

Doma dobre

    Máme tu prvý marcový deň. Pre niekoho úplne obyčajný deň no pre mňa je trochu iný. Vstávala som s nádejou, že na Slovensku nastáva zmena, zmena k lepšiemu. No výsledky parlamentných volieb ma veľmi prekvapili.  Žiaľ, ...

čítaj ďalejpozrieť ďaľšie