Loading

Facebook Youtube

Životné prostredieŽivotné prostredieKedysi sme sa hrdili titulom Trenčín - perla Považia. Dnes už táto naša perla pomaly stráca lesk. Heslom terajšieho vedenia je vraj Trenčín si Ty.

     Trenčín si Ty, nie Ty Trenčín sme My, My všetci, komu na našom meste záleží. Osem rokov pekných rečí, sľubov a výhovoriek na predchádzajúce vedenie mesta už bolo dosť. Načo nám bude promenádny most keď mesto sa topí v špine. Pár kvetinových záhonov v centre sa zmenilo na burinové, a burina nám vyrastá všade, aj v okolí bilbordov jedného kandidáta obsahom ktorého je slogan Trenčín ako moderné Európske mesto. Takto sa medzi moderné európske mestá veru nedostaneme.

     Byť dobrým mestom pre život to chce predovšetkým zveľaďovať naše mesto postupne, trvale, koordinovane so všetkými subjektami, ktoré tvoria súčasť celého tohto procesu.

 

Poďme postupne po jednotlivých častiach, ktoré tvoria kvalitu životného prostredia :

 

Zeleň v meste :

     Absentuje, postupne jej ubúda bez náhradnej výsadby. Chýba medzi panelákmi, postupne ubúda aj tá pôvodná prírodná zeleň. Prečo majú byť zastavané brehy Váhu? Poďme sa pozrieť do iných miest, kde sa táto zeleň stáva oddychovou zónou pre všetkých s podporou športových a voľnočasových aktivít. Len v našom meste chce vedenie pravý opak. Toto nie je prístup moderného európskeho mesta k svojim občanom.

     Mestský park sa konečne začal opravovať a všetci dúfame, že bude krásny a naše mesto pozdvihne a bude využívaný tak, ako parky v moderných európskych mestách, kde sa ľudia stretávajú, piknikujú, slnia , lebo parky  tvoria živú súčasť života v meste.

     Občania majú pomôcť pri upratovaní mesta. Ale komunity dobrovoľníkov, pokiaľ nie sú spriaznené s vedením mesta nemajú priestor pre činnosť. Keď sa aj snažia, ako občania na sídlisku Sihoť, upracú, pohrabú lístie, je to zbytočné, aj tak ho nikto neodvezie. Márne sú hrdí na svoje mesto, snažia sa správať zodpovedne, pokiaľ nie sú spriaznení s vedením mesta, ich snaha je márna a zbytočná.

 

Jarné a jesenné upratovanie :

     Každý občan platí ročne daň z odpadu. Jej súčasťou je zber, preprava, zneškodňovanie odpadu a upratovanie mesta na jar a na jeseň. Skúste si spomenúť kedy sa naposledy upratovalo v jeseni. Zostalo už len jarné upratovanie. Na jeseň sa bude upratovať len teraz pred voľbami. Pritom občan má toto upratovanie od mesta dalo by sa povedať „predplatené“ v dani z odpadu. Upratuje sa vždy neskoro po zime, nekoordinovane. Aj vďaka tomuto prístupu je naše mesto mestom alergikov, ktorých neustále pribúda. Lekári by o tom mohli hovoriť. Je nesmierne dôležité upratovanie komunikácií čo najskôr po zime, kedy sa ešte dá zachytiť veľká časť zbytku posypového materiálu po ich zimnej údržbe. Koncom apríla alebo aj začiatkom mája, ako to bolo v tomto roku, boli už všetky zbytky po zimnej údržbe dávno vo vzduchu, vodách, a súčasťou prírodného cyklu kde spolu s dažďom stáva veľmi silným alergénom. A burina v meste, ktorá nás reprezentuje aj v centre, čo potom ostatné časti mesta? Občania okrajových častí napr. v Kubrej už niekoľko rokov úspešne kosia mestskú zeleň pred ich domami, kosenie zo strany mesta akosi vždy mešká...

 

     Nájazdy spriaznených a vplyvných skupín, ktorých nezaujíma kvalita života a lepšie podmienky pre všetkých jeho občanov, veď prečo aj, veď tu nežijú a s týmto mestom ich okrem vidiny zárobku a rýchleho zisku nič iné nespája.

     Stačí tak málo znova založiť príspevkovú organizáciu Technické služby, ktoré kedysi úspešne fungovali, hospodárili s oveľa menšími nákladmi, ako naši spriaznení dodávatelia. V iných mestách tieto organizácie úspešne fungujú, prečo by nefungovali v našom meste.

     

Trenčín musí byť znova dobrým miestom pre život občania majú právo na čisté upravené mesto a všetky jeho časti. Ale problémy sa musia riešiť. My to dokážeme, dokážeme že Trenčín bude dobrým miestom pre život. Kým sa toto nezmení nikdy sa nestane moderným európskym mestom.

Doma dobre – v Trenčíne dobre.


NOVINKY

Úprava "malých konkurzov"

Úprava "malých konkurzov"

19.01.2021

dôležité

    Pandémia korona vírusu prináša  nielen zdravotné problémy občanom, pričom sprievodným javom sú aj ekonomické problémy podnikateľov. V roku 2020 problémy iba začali, ale ...

čítaj ďalej


Zamyslenie...

Zamyslenie...

09.11.2020

Riešime koronu a politiku okolo nej. Mame rozdieľnosť názorov a pomaly sa dostávame do situácie, že nám nevadí keď nás riadi jedna autorita. Vadí nám iný názor bez rozdielu, či reprezentuje väčšinu alebo menšinu. Sme už iba krôčik smerom k jednotnej moci. To tu už bolo, tí ...

čítaj ďalej


Ďakujeme za váš hlas!

Ďakujeme za váš hlas!

01.03.2020

Doma dobre

    Máme tu prvý marcový deň. Pre niekoho úplne obyčajný deň no pre mňa je trochu iný. Vstávala som s nádejou, že na Slovensku nastáva zmena, zmena k lepšiemu. No výsledky parlamentných volieb ma veľmi prekvapili.  Žiaľ, ...

čítaj ďalejpozrieť ďaľšie