Loading

Facebook Youtube

Veselé príbehy z právnického prostrediaVeselé príbehy z právnického prostredia     Akosi málo sa smejeme. Kedysi to bol samý vtip a dnes? Zamračené tváre, frfľanie na každého a na všetko , hnev , zloba , pocit márnosti...myslím že to stačí! Trochu humoru a veselosti do všedného života a dní nezaškodí. Tak teda, čo som veselého prežila? Bolo toho neúrekom ale ťažko sa rozpomínam.

     Skúsim sa vrátiť do svojich začiatkov, nikoho neurazím a nebudem používať žiadne mená. Podobnosť je čisto náhodná.

    Ako začínajúcu advokátku  ma navštívili dve tetušky. Boli oblečené ako moja stará mama a aj tak vyzerali. Ibaže rozdiel bol v tom, že moja stará mama bola už po smrti. Tetušky priniesli so sebou veľkú kockovanú plátennú tašku a bolo vidieť , že je plná dokladov.  Na úvod zhodne prehovorili – že oni si „svoju vlastnosť nedajú a idú sa pravotiť“. A mňa potrebujú iba na to, aby som im spísala návrh.

     Keď vytiahli doklady – mnohé hádam ešte z čias Márie – Terézie, bolo mi jasné, že to bude dlhé podanie a že môžeme sedieť aj do večera a ja do rána písať. Tetušky však začali od prastarého otca, ktorý nadobudol pozemky, ako ich podelil svojim deťom a tie ďalším deťom, až sa dostali k jadru veci a to, že ich sused im odoral z ich pozemku brázdu. Aj si pozemok dali vymerať geometrom, ale sused kolík premiestnil a znovu brázdu odoral . Takže oni sa chcú súdiť o to, že tá brázda je ich a aby súd zakázal susedovi odorávať im z ich pozemku. No, keď som začala študovať rodokmeň ich rodiny – jasné, že po 10 minútach som sa zamotala a rovnako aj pri identifikácií pozemkov. Takže spísanie žaloby som odhadla tak na 2 a 3 dni, dĺžku súdneho konania tak na 10-15 rokov, náklady pre istotu som ani nerozmýšľala vyčísliť.

     Čo teraz?  Napadla ma spásna myšlienka. Tetuškám som vysvetlila, ako dlho bude súdny proces trvať lebo tomu porozumeli ihneď, trovy som im pre istotu ani nepovedala, aby ich neporazilo , brala som ohľad na ich vek a spustila som svoju slávnu vetu:

     Mám riešenie – rýchle –lacné ale poviem im ho, iba ak nikomu neprezradia, že ja som im to poradila.  Tetušky s očakávaním  pozerali, čo zo mňa vypadne. A vypadlo – tetušky, večer si zoberte baterky, choďte na roľu a premiestnite kolík, ktorý tam dal geometer, najmite traktor a odorte susedovi tú brázdu.  Tetušky sa na seba pozreli, súhlasne prikývli a povedali, že sa im tá rada veľmi páči a že čo sú dlžné. Sedela som s nimi tri hodiny,  ale som im povedala, že nech oni dajú, čo uznajú za vhodné. A dali – 10 korún slovenských so slovami, že to je na čokoládu, lebo ju so sebou nevzali.

Asi bola tá rada dobrá, lebo viac som ich nevidela.


NOVINKY

Úprava "malých konkurzov"

Úprava "malých konkurzov"

19.01.2021

dôležité

    Pandémia korona vírusu prináša  nielen zdravotné problémy občanom, pričom sprievodným javom sú aj ekonomické problémy podnikateľov. V roku 2020 problémy iba začali, ale ...

čítaj ďalej


Zamyslenie...

Zamyslenie...

09.11.2020

Riešime koronu a politiku okolo nej. Mame rozdieľnosť názorov a pomaly sa dostávame do situácie, že nám nevadí keď nás riadi jedna autorita. Vadí nám iný názor bez rozdielu, či reprezentuje väčšinu alebo menšinu. Sme už iba krôčik smerom k jednotnej moci. To tu už bolo, tí ...

čítaj ďalej


Ďakujeme za váš hlas!

Ďakujeme za váš hlas!

01.03.2020

Doma dobre

    Máme tu prvý marcový deň. Pre niekoho úplne obyčajný deň no pre mňa je trochu iný. Vstávala som s nádejou, že na Slovensku nastáva zmena, zmena k lepšiemu. No výsledky parlamentných volieb ma veľmi prekvapili.  Žiaľ, ...

čítaj ďalejpozrieť ďaľšie