Loading

Facebook Youtube

Kto vlastní dom železného muža ?Kto vlastní dom železného muža ?Odpoveď na otázku: Kto vlastní dom železného muža? je jednoduchá – netreba hľadať v katastri, treba sa ma rovno spýtať - JA! Dr. Danica Birošová.
A zároveň odpovedám na ďalšiu otázku : Prečo?
Odpoveď je však dlhšia. Takže prečítajte si:

Príbeh o železnom mužovi alebo “Voľnosť v putách osamelosti”

Postava, ktorá sa vybaví pred očami azda každého Trenčana: postarší, štíhly muž sediaci vzpriamene na bicykli, dlhé, postriebrené vlasy mu vejú spod čapice..”Preslávil “ sa množstvom odpadu, ktorý dlhé roky vŕšil okolo svojho domu na frekventovanej trenčianskej ulici. Všetci sme sa hnevali – aj ja. Dokonca som podpísala petíciu za riešenie tohoto problému. Nazvali sme ho “Železný muž”. Aký je príbeh človeka, ktorého veľkú časť života sprevádzali osamelosť, čudáctvo, vybočenie z radu, životný priestor na okraji spoločnosti? Dušan – nazvime ho krstným menom –sa narodil na sklonku roku 1938, tesne po prvej viedenskej arbitráži. Táto udalosť poznačila život Dušanových predkov. Jeho starí rodičia ešte za “cisára pána” kúili na južnom Slovensku pozemky, brat jeho starého otca tam vlastnil veľký kaštiel . Živili sa poľnohospodárstvom a darilo sa im. Bývali tam aj Dušanovi rodičia. Po arbitráži celú rodinu vyhnali a Dušan sa narodil už v Bratislave. Otec sa stal správcom cirkevných majetkov.

Dušan ukončil stojnícku priemyslovku v Bánovciach nad Bebravou, vojenčinu slúžil v Olomouci a Brne. Neskôr nastúpil aj na vojenskú akadémiu, dostal krásnu uniformu, avšak vydržal tam iba krátko. Medzitým sa jeho otec presťahoval do Trenčína a Dušan sa zamestnal v Konštrukte ako technik. Technická práca bola a je jeho celoživotným koníčkom, avšak statická práca, pravidelná dochádzka do zamestnania, neustály dohľad , to mu nevyhovovalo. Ako sám hovorí: “ja už mám takú hlavu, potrebujem mať slobodu, voľný pohyb a čerstvý vzduch bez obmedzení a príkazov ”. Z Konštrukty po 10 rokoch odišiel a už sa nikdy nezamestnal. Robil načierno doma, vyrábal a predával miešačky, zváračky a iné nástroje . Ako bolo na Slovensku za bývalého režimu zvykom, začali na neho chodiť udania . Otec pokiaľ žil ho chránil, mal vplyvných priateľov. Dušan hovoril, že dokonca mal sľúbené miesto v kovošrote, avšak otcovi sa to nepodarilo vybaviť. Otec, ktorý nad ním držal ochrannú ruku, zomrel v roku 1978. Dušan sa živil takýmto spôsobom ešte 4 roky, ale potom si ho súdruhovia našli.- najskôr zaplatil pokutu 5000,- Sk a neskôr si pol roka posedel v base. Cez rôzne prekážky sa takto pretĺkal až do nežnej revolúcie. Dušan sa pýta: ”kto riadi tento svet, keď do roku 1989 ma stíhali za neoprávnené podnikanie a na druhý deň môžem podnikať ako chcem…..Celý svet je chorý.” Jedného zimného dňa v novembri roku 2013 vošiel Dušan – pre mňa teraz “ujo Baluch” do mojej kancelárie, zbiedený, uzimený a napadnutý kožnou chorobou. Prišiel prosiť o pomoc, keďže poskytujeme bezplatne pomoc každému, kto o ňu požiada . Vybral z ošúchaného kabáta niekoľko rozhodnutí Mesta Trenčín, ktorým nerozumel, nepodal voči nim žiadny opravný prostriedok a bál sa, že o dom príde. Po prezretí dokladov bolo jasné, že jeho obavy sú dôvodné. Porozprávali sme sa o živote a o jeho príbehu. Povedal mi toho oveľa viac,než som napísala ale trápilo ho, že nikto mu nechce dovoliť, aby sa u neho okúpal, zo strachu pred chorobou. Okúpal sa u nás v dome. Zistila som, že jeho zdravotný stav je vážny a vyžaduje odoborníka. Zariadili sme pobyt v nemocnici v Považskej Bystrici , kde sme uja Balucha odviezli. Pred tým sme však uzatvorili dohodu. Že ujo Baluch predá dom, lebo už nie je vhodný na bývanie a aj tak by oň prišiel , možno aj dražbou uskutočnenou pre mesto Trenčín, kde výnos pre neho by bol veľmi .biedny. Preto bude lepšie, keď dom predá sám, pomôžeme mu kúpiť byt a nájsť priestor, kde by svoju činnosť vykonával tak, aby ostatných neobťažovala.

Keď sa však ujo Baluch vrátil po 5 dňovej hospitalizácií v decembri 2013 z nemocnice domov, zistil, že Mesto Trenčín zbúralo časť plotu, vylomilo dvere na dome a odviezlo nielen časť odpadu ale boli vyrezané i dve jablone a z domu zmizlo aj nejaké zariadenie. Ujo Baluch povedal, že aj chápe rozhorčenie ľudí, pri pohľade na hromady šrotu a odpadu, ale cítil , že aj k nemu ako občanovi sa správajú ako k odpadu. Nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí občania nepotrebné veci hádzali cez plot v snahe vyhnúť sa plateniu poplatku za odvoz na zberný dvor alebo na skládku.

A tak sme s ujom začali riešiť našu dohodu. Predaj domu bol zverejnený na stránkach dvoch realitných kancelárií. Ujo pravidelne chodil s infomáciami, ako prebieha predaj a ja som pre neho zháňala byt v blízkosti centra, kde je zvyknutý žiť. Predaj išiel pomaly, pretože cena, ktorú ujovi ponúkali bola výrazne nižšia než tá, ktorú ujo očakával, veď kto by kupoval smetisko za drahé peniaze. A tak, pri každej návšteve, som začala uja liečiť kúpeľmi v solfatane, natieraním a všetkým potrebným, čo vyžadoval jeho zdravotný stav. Keď sa ma pýtali, či sme rodina, tak som odpovedala , áno, predsa od Adama a od Evy (tak to povedal aj ujo Baluch). Nakoniec som dom kúpila za cenu, ktorú ujo Baluch od začiatku požadoval, zabezpečili sme kúpu jednoizbového bytu hneď v susedstve, tento zariaďujeme , s Mestom Trenčín a spoločnosťou Marius Pedersen som dohodla pre uja možnosť umiestnenia kontajneru na vykonávanie jeho činnosti ,zároveň vybavujem búracie povolenie a to najdôležitejšie : výstavbu bytového domu “U železného muža”, po dokončení ktorého sa tam do jednoizbového bytu ulo Baluch – teda Železný muž” vráti.
A každému odkazujem a doporučujem – nájdite si rodinu od Adama a Evy, obohatí a zušľachtí to Váš život.

NOVINKY

Úprava "malých konkurzov"

Úprava "malých konkurzov"

19.01.2021

dôležité

    Pandémia korona vírusu prináša  nielen zdravotné problémy občanom, pričom sprievodným javom sú aj ekonomické problémy podnikateľov. V roku 2020 problémy iba začali, ale ...

čítaj ďalej


Zamyslenie...

Zamyslenie...

09.11.2020

Riešime koronu a politiku okolo nej. Mame rozdieľnosť názorov a pomaly sa dostávame do situácie, že nám nevadí keď nás riadi jedna autorita. Vadí nám iný názor bez rozdielu, či reprezentuje väčšinu alebo menšinu. Sme už iba krôčik smerom k jednotnej moci. To tu už bolo, tí ...

čítaj ďalej


Ďakujeme za váš hlas!

Ďakujeme za váš hlas!

01.03.2020

Doma dobre

    Máme tu prvý marcový deň. Pre niekoho úplne obyčajný deň no pre mňa je trochu iný. Vstávala som s nádejou, že na Slovensku nastáva zmena, zmena k lepšiemu. No výsledky parlamentných volieb ma veľmi prekvapili.  Žiaľ, ...

čítaj ďalejpozrieť ďaľšie