Upratovanie okolia Kubranskej kyselky

Krásny sobotný deň, 28.apríl 2018, deň ako z dovolenkového katalógu, príjemné počasie, dobrá nálada. Prišli sme na Kubranskú kyselku. Kubranská kyselka, malebná, tak trocha zabudnutá časť Trenčína. Naši predkovia Kubrania (Kubrá prvá zmienka už na  Listine Bela IV. v roku 1265), mali povinnosť voziť na hrad vodu a drevo. Nikde sa nespomína, či už vtedy to bola kyselka, ale predpoklad je, že obyčajnú vodu by na hrad nevozili a určite by sa prameň dobrej pitnej vody našiel aj bližšie. A ktovie, či aj najstarší názov Kubrice -  Kyskubra Lehota z čias kráľa Alberta nemá niečo spoločné s prameňom kyselky. V najstaršom urbári trenčianskeho panstva, ktorý sa nachádzal v Kubrej, sa spomínajú  „role pri kyslej vode“. A ten je z roku 1550.

Prameň kyselky bol na rôznych miestach, na terajšie bol zvedený v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a odpočinkový areál tu bol vybudovaný ešte Mestskými lesmi začiatkom deväťdesiatych rokov.

Malebné miesto, dobre fungujúce občerstvenie, objavuje stále viac Trenčanov, malých i veľkých, rodičov detí, starých rodičov, zastavia sa turisti, cyklisti...Len by si zo strany vedenia mesta zaslúžilo viac pozornosti štandardné detské ihrisko. Jedna kolíska, pieskovisko a pružinová húpačka pre malé deti je žalostne málo.

Naša nezisková organizácia BONA fem (v preklade dobrá žena) podala pomocnú ruku. Spolu so žiakmi 7 a 9 tej B triedy zo Základnej školy v Kubrej sme predovšetkým vyčistili prameň a jeho okolie a tiež celý areál . Upratali a vyčistili sme i brehy potoka, vyniesli vrecia plné odpadu.  Žiaci základnej školy ochotne zberali a triedili odpad a na vlastnej koži  si vyskúšali čo je to zodpovednosť za životné prostredie. Povynášali sme odpadky, zasiali trávu a pripravili miesto pre nové pieskovisko, ktoré darujeme deťom. Pridali sa k nám aj návštevníci kyselky. Navarili sme guláš, pohostili návštevníkov kyselky, deťom sme pripravili športové súťaže.

Rozhodli sme sa, že z tohto podujatia urobíme tradíciu a každý rok pred 1.májom sa sem naša organizácia vráti a toto podujatie „upratovanie kyselky“ zopakuje spoločne so všetkými, ktorým nie je ľahostajné prostredie, v ktorom žijeme a trávime voľný čas.

Do videnia na budúci rok!

Danica Birošová

 

Kompletnú galériu nájdete na tomto linku!

Video z akcie nájdete tu!


Warning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/v2.9/867530776768236/photos?fields=source,images,name,album&access_token=356657881527196|8_IzvZJrWjeeizfBYX9ndlD3mog): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /home/clients/danicabirosova.sk/danicabirosova.sk/pages/clanky.php on line 22

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/clients/danicabirosova.sk/danicabirosova.sk/pages/clanky.php on line 30